Odbierz piernikowe pudełko i wspieraj Promyczka!

‼️Odbierz piernikowe pudełko i wspieraj Promyczka!💕☀🎁🎄🎅Nie masz pomysłu na Bożonarodzeniowy upominek? A może chciałbyś wręczyć niepowtarzalne bożonarodzeniowe podziękowanie swoim pracownikom?🎅🌟Dystrybucja naszych pierników z akcji Piernikowanie Świąteczne Pomaganie akcja na rzecz Promyczka odbywa się w 3 punktach na terenie Otwocka!

🎁Galeria Kupiecka I piętro sklep MISSEBO Jewellery pn-sb 9.00-21.00

🎁PMDK Otwock pn-pt 7.00-21.00

🎁Bistro MeranO pn-pt 12.00-21 sb. 12.00-22.00

Dziękujemy za możliwość dystrybucji naszych pierniczków !🤝☀

Zapraszamy!

Podziękowania kierujemy w stronę naszych partnerów akcji!

Fundacja Santander Bank Polska

Fundacja POLSAT – Jesteśmy dla dzieci

POLSAT

Piekarnia Wanda

Tygodnik Linia Otwocka

Otwock, miasto z dobrym klimatem

Powiat Otwocki

Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa

PIERNIKOWANIE – ŚWIĄTECZNE POMAGANIE 2020

Akcja na rzecz Domowego Hospicjum Dziecięcego Promyczek z Otwocka VIII EDYCJA

Akcja zdobienia pierników na rzecz Hospicjum Promyczek rozpoczęła się w 2010 roku z inicjatywy  lokalnej artystki p. Anny Niedźwieckiej-Jędrzejewskiej, mieszkanki gminy Wiązowna. W pierwszych edycjach wypiekanie i zdobienie pierników odbywało się w domu p. Ani, gdzie wspólnie z córkami Kasią i Marysią wypiekały i zdobiły po kilka tysięcy pierniczków. Po kilku latach akcja się rozrosła, pierniki były zdobione i pieczone przy wsparciu sąsiadów, przyjaciół Promyczka oraz wolontariuszy, pierniki były pięknie ozdabiane. Przez pierwsze lata akcji, pierniczki rozprowadzane były w okresie przedświątecznym podczas wydarzeń na rzecz hospicjum, w lokalnych przedsiębiorstwach oraz przy parafiach. Akcja „Piernikowanie – świąteczne pomaganie” stała się lokalną tradycją w okresie Bożonarodzeniowym, która wyszła z inicjatywy oddolnej i cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna VIII edycja odbywa się w miesiącach wrzesień-grudzień 2020.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, realizacja naszej VIII edycji akcji stanęła pod znakiem zapytania. Dzięki ogromnemu wsparciu lokalnej Piekarni Wanda z Otwocka udało nam się wypiec 20 000 szt. pierniczków. Już od połowy września przez cztery tygodnie pracownicy piekarni wyrobili 600 kg ciasta, ręcznie wykroili i wypiekli 20 tys. sztuk ciasteczek, zużywając na nie 330 kg mąki, 50 kg masła, 17 kg przypraw do pierników czy 120 kg cukru pudru.

Głównym zapleczem organizacyjnym w tegorocznej VIII edycji jest Miasto Otwock oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku. Akcja odbywa się w trzech etapach: produkcja i wypiekanie pierników, warsztaty  ze zdobienia, pakowanie i dystrybucja.  Do współpracy  w tegorocznej edycji, do części warsztatowej ze zdobienia pierników zaprosiliśmy gminy: Otwock, Józefów, Wiązowna, Warszawa Wawer, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Góra Kalwaria, Legionowo. W poprzednich latach warsztaty ze zdobienia pierniczków prowadzone były przez kadrę plastyczną Domów Kultury oraz naszych przeszkolonych wolontariuszy. W 2019 roku zorganizowaliśmy 55 takich warsztatów, które zostały przeprowadzone w domach Kultury, świetlicach oraz klubach. W każdej gminie miał miejsce przynajmniej jedne otwarte weekendowe warsztaty dla mieszkańców  oraz popołudniowe warsztaty w tygodniu w ramach odbywających się cyklicznie zajęć artystycznych, plastycznych w ośrodkach kultury. Spotkania warsztatowe rozpoczynały się półgodzinnym szkoleniem z przygotowywania lukru, tutek oraz technik zdobienia.

Z uwagi na pandemię również warsztaty ze zdobienia pierniczków w tym roku przybrały inną formę. Stworzyliśmy szkolenie online  ze zdobienia pierniczków, zgłosiliśmy się do zeszłorocznych partnerów akcji otrzymując od nich ogromne wsparcie i chęć pomocy.  W miesiącach październik-listopad 2020 rozwieźliśmy przygotowane pakiety (składające się z pierniczków, tutek, i składników na lukier) do zdobienia do 52 placówek, instytucji, grup wolontariatu czy nieformalnych grup osób prywatnych. Chęć niesienia pomocy okazała się tak wielka że z końcem listopada musieliśmy odmawiać już zgłaszającym się do nas osobom, gdyż nie mieliśmy już pierniczków do zdobienia.

Trzecim etapem akcji piernikowej jest pakowanie ozdobionych  pierniczków do 5 000 płaskich pudełek z okienkiem (15 cm x 15 cm).  Na tym etapie ogromnym wsparciem organizacyjnym stała się grupa Wolontariatu działająca przy Domowym Hospicjum Dziecięcym Promyczek. Łącznie przez 45 godzin 15 osobowa grupa wolontariuszy złożyła 5 tysięcy kartonowych pudełeczek i zapakowała do niech  do nich 20 000 szt. pierników.

Pomimo obecnie panujących ograniczeń wynikających z COVID-19 udało nam się przeprowadzić 51 spotkań warsztatowych ze zdobienia pierniczków w których udział wzięło około 600 uczestników, przy nieocenionej pomocy 150 wolontariuszy. Efektem tegorocznej akcji jest 20 000 wypieczonych i ozdobionych pierników, zapakowanych następnie do 5 tysięcy pudełek. W akcję włączyły się dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy oraz całe rodziny. Finałem akcji stał się Bożonarodzeniowy Program telewizyjny, zrealizowany z inicjatywy Rady Fundacji Polsat, w który włączyli się pracownicy grupy Polsat, plejada gwiazd oraz wolontariusze.

Pierniczki rozprowadzamy jako przedświąteczne upominki, jako cegiełkę na działalność  Hospicjum Promyczek. Zgłaszają się do nad firmy, przedsiębiorcy, którzy kupują od nasz większe ilości pudełeczek chcąc przekazać je swoim pracownikom jako bożonarodzeniowy upominek i wesprzeć naszą działalność. Dystrybucja pierniczków odbywa się również w sieci sklepów Piekarnia Wanda oraz w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.