Dawid

Dawidek urodził się 17 grudnia 2016 roku. W listopadzie 2018 roku, na miesiąc przed 2 urodzinami u Dawida zdiagnozowano nowotwór złośliwy – neuroblastomę IV stopnia (z przerzutami do kości, kręgosłupa, kości czaszki i szpiku). Od tamtej pory szpitale, a zwłaszcza Klinika Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka, stały się jego drugim domem. Dawid przeszedł bardzo ciężkie cykle chemioterapii, radioterapię oraz autoprzeszczep szpiku. Konieczne było również usunięcie nadnercza. Pod koniec leczenia w styczniu 2020 roku, w trakcie immunoterapii w Krakowie, rak zaatakował ponownie wznową w mózgu. Dawid przeszedł operację wycięcia guza w Krakowie 3 dni po diagnozie (stan nie pozwalał na transport do Warszawy) i rozpoczął leczenie od nowa. W grudniu 2020 roku zakończyliśmy ostatnie 6 cykli chemii kończącej leczenie w Polsce. Kolejnym etapem miała być immunoterapia do ośrodkowego układu nerwowego w Kopenhadze.

Niestety, w nocy 6 stycznia 2021 Dawid trafił do Kliniki Onkologii CZD w ciężki stanie z atakiem padaczkowym. Zdiagnozowano wylew krwi do mózgu, następnie potwierdził się czarny scenariusz – wylew spowodowany był przez jeden z dwóch nowych guzów mózgu. Dodatkowo nowotwór rozlał się w oponach mózgowych w płacie skroniowym. Dawid przeszedł kolejną już operację mózgu przy słabych rokowaniach.

Po operacji Dawidek przebywał w Klinice Onkologii CZD, gdzie przechodzi 2 cykle chemii protokołem ICE. Dzień po tym, jak klinika w Kopenhadze potwierdziła chęć przyjęcia Dawidka, znowu trafiliśmy do CZD. Nowotwór zaatakował ponownie mózg oraz rdzeń kręgowy. Kolejna wznowa przekreśliła szanse Dawida na leczenia.

Walkę Dawidka z chorobą można śledzić na FB – Dawid Kocik kontra neuroblastoma.